Sillamäe Lasteaed Jaaniussike                      Tere tulemast!

                                        Lasteaed avatud 6.30-18.30 tööpäevadel.

gallery/pict2
gallery/pict1
Детям нравится у нас!
gallery/jaani001
gallery/jaani001

Kuidas peab last valmistama ette astumiseks lasteaeda.

 

 • Veenduge oma kindlas usus, et teie perele on lasteaed vajalik just nüüd. Laps tunnetab suurepäraselt, millal vanemad kahtlevad lasteaiakasvatuse vajalikkuses. Kergemini ja kiiremini harjuvad need lapsed, kelle vanematel ei ole alternatiivi lasteaiale.
 • Alates lapse sünnist harjutage teda nende tingimuste ja situatsioonidega, milliste vastu tal tuleb vahetada harjunud käitumisnormid. Andke lapsele mõista,et te armastate teda, kuid ei saa eraldada talle kogu oma aega, sest teil on ka teisi tähtsaid asju. Kutsuge koju teisi lapsi, et laps teaks, et ta ei ole maailmas üksi väike, et on samasuguseid ja isegi väiksemaid.          
 • Tegelege lapse karastamisega, et immuunsüsteem ei nõrgeneks ja adaptatsiooni protsess ei katkeks.Karastusviiside valikul konsulteerige perearstiga.
 • Ärge kunagi hirmutage last lasteaiaga.
 • Üks nädala enne lasteaeda minekut käige perearsti juures läbivaatusel. Vormistage meditsiinitõend.
 • Harjutage last režiimiga.Tutvuge varakult lapse lasteaias oleku režiimiga ja viige kodus sisse uued režiimimomendid.
 • Püüdke kodune toitlustamine lähendada lasteaia toiduratsioonile. Jätta ära rinnapiimaga toitmine ja peenestatud toidu andmine.
 • Võimaluse korral tuleks varakult tutvustada last nende lastega, kes juba käivad lasteaias (osaleda oos lastega jalutuskäigul lasteaia territooriumil).
 • On vaja varem tutvuda rühma õpetajatega, kuhu läheb teie laps, öelda talle, missuguse hellitusnimega kutsutakse last kodus, jutustada tema harjumustest, käitumise eripärast jne.
 • Valmistage ette lapsele vahetusjalatsid ja vahetuspesu (lühikesed püksid, trussikud, sukkpüksid, sokid,T-särgid),hügieenitarbed (taskurätid, pampersid), ujumistarbed basseinis ujumiseks, kotid puhta ja kasutatud pesu hoidmiseks. Markeerige lapse riided, st. näidake ära lapse nime ja perekonnanime initsiaalid.
 • Hoolitsege selle eest, et kõik lapse asjad oleksid maksimaalselt lihtsad ja mugavad ilma ülearuste kinniste ja nööpideta, jalatsid olgu kleebikaga või lukuga. Saapapaelu on lapsel raske õppida kinni siduma, sellepärast tuleb seda õppida tegema kodus, kiirustamata. Mütsi ja salli asemel on parem kanda lendurimütsi – ei puhu kaela ja pähe panna on lihtsam. Spordisärgi asemel võib kasutada kõrge kaelusega särki, kampsuni asemel – sviitrit. Kõige tähtsam, et laps saaks kiiresti riidesse jalutuskäigule minekuks ja näeks välja korralik ja hoolitsetud.
 • On hädavajalik häälestada last võimalikult tema lasteaeda mineku momendiks positiivselt.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 • Lapse peab ette valmistama ajutiseks lahusoluks teist ja anda talle mõista,et see on vältimatu sellepärast, et ta on juba suur.Lapsele on väga tähtis, et te peate teda juba  täiskasvanuks –talle tuleb sisendada,et see on väga tore, et ta on juba kasvanud aialapseks ja on saanud nii suureks ja teie loodate , et ta teeb kõik selleks, et teid mitte kurvastada.
 • Olge ise rahulik ja enesekindel enne lapse lasteaeda  minemist. Teadke, et kõik teie üleelamised ja mured kanduvad üle lapsele,  mis vahel keerlevad tema teadvuses  uskumatult laia haardega.
 • Mõelge välja koos lapsega  lihtsaid hüvastijätumärke – ja tal on lihtsam teid ära lasta.
 • Et laps tunneks ennast lasteaias mugavalt,võib ta esialgu võtta kodust lasteaeda kaasa oma lemmikmänguasja, kes “näitab talle”, kus on tema voodi, laud, missugused mänguasjad on rühmas, tutvustab teda lastega.Kategooriliselt keelatakse anda lapsele lasteaeda kaasa närimiskummi.
 • Planeerige oma aega nii, et esimesel lasteaias käimise kuul oleks teil võimalus jätta teda sinna mitte terveks päevaks. Oleks soovitav, et lapse esimesel lasteaiapäeval saaksite olla koos lapsega rühmas. Las esimesed päevad lasteaias olla lapsele meeldivad ja jätaksid tema teadvusesse positiivse jälje.

 

Kuidas käituda lapsega, kes läks lasteaeda esimest korda.

 

 • Võimalikult varakult teavitada rühma õpetajaid ja lasteaia meditsiinitöötajat oma lapse eripärast. See on vajalik selleks, et õigesti organiseerida kohanemisprotsessi. Arvestades lapse eripära, ehitavad lasteaia  töötajad oma suhtlemise lapsega mitmesuguste režiimimomentide organiseerimisel,aga see omakorda kergendab lapse kohanemist lasteaias.
 • Püüdke esimestel päevadel võtta laps varem koju, et ta harjuks järk – järgult uue ümbrusega. Peab arvestama, et väike laps väsib kiiresti, aga esimestel päevadel on rühmas tema jaoks liiga palju muljeid.
 • Tehke jõupingutusi, et lasteaia adaptatsiooniperioodil luua rahulik, konfliktideta kliima kodus, perekonnas. Väikelapsele on ümbruse muutus alati stress.Ta närvid on pidevalt pinges: tema jaoks on kõik, mis on talle tundmatu, ohtlik.Sellepärast, kui ta tuleb koju, on vajalik luua kõik tingimused, et anda tema närvisüsteemile puhkust. Kui peres on pingestatud õhkkond, võib see viia lapse närvivapustuseni, mille tagajärjel võib areneda neuroos.
 • Pidage kinni lasteaia režiimist, puhkepäevadel organiseerige samasugune režiim kodus.
 • Ajutiselt katkestage käigud rahvarohketesse kohtadesse, (külla, kauplusse ja je), vähendage telesaadete vaatamist ja arvutimänge.Laps laseb iga uue informatsiooni endast läbi,aga lasteaias on seda eriti esimestel päevadel väga palju.
 • Adaptatsiooniperioodil toetage last emotsionaalselt. Nüüd te veedate temaga vähem aega – kompenseerige see suhtlemise kvaliteediga: kallistage last tihedamini, tundke huvi tema edusammude – ja ebaõnnestumiste vastu, pange tähele igasuguseid muutusi tema meeleolus.
 • Laps harjub seda rutem, mida suurema arvu laste- ja täiskasvanutega ta saab suhelda. Aidake last selles.Tutvuge teiste lastevanematega ja nende lastega.Kutsuge teisi lapsi oma lapse juuresolekul nimepidi.Küsige kodus oma mudilaselt Leena, Iljuša....kohta.Kiitke oma last selle eest, kui ta pöördub teie juuresolekul teiste inimeste poole abi ja toetuse saamiseks.Õpetage oma last pöörduma teise poole   eesnimega. Õpetage teda paluma teistelt lastelt mänguasju, mitte ise neilt neid ära võtma, õpetage teda pakkuma oma mänguasju ja abi teistele lastele.
 • Riietage last vastavalt tema rühma ruumi temperatuurile.Tema immuunsüsteem nõrgeneb adaptatsiooniperioodil – iga nakatumine võib kaasa tuua haiguse, mis katkestab adaptatsiooniprotsessi ning peale tervenemist peab laps läbima kõik uuesti.
 • Pidage kinni laste hommikusest vastuvõtuajast rühmaкойный, бесконфликтный кли­мат: 6.30 kuni 8.00 (lapsed, kes söövad hommikusööki lasteaias),kuni 8.45 (lapsed, kes ei söö hommikust lasteaias),samuti lasteaias kehtestatud hommikuse vastuvõtu reeglitest (lapse temperatuuri mõõtmine, vestlus tema tervisest).
 • Juhul,kui teie laps haigestus või ei tule lasteaeda mingil muul põhjusel, helistage kuni kella 9.00 lasteaeda ja teavitage sellest meditsiinitöötajat, rühma õpetajat selleks, et ta õigeaegselt võtta toidult maha.Lapse peab toidule panema eelmisel päeval kuni kella 9.00.
 • Tungivalt palume teid mitte anda lapsele kaasa kallihinnalisi mänguasju, mängurelvi, pisiesemeid (pärleid, nööpe), samuti komme, krõpse, kuivikuid ja muid toiduaineid.
 • Lapse juuresolekul hoiduge kriitilistest märkustest lasteaia ja tema töötajate aadressil.Kõiki teid erutavaid probleeme, mis on seotud lasteaiaga, arutage ainult siis kui mudilane teid ei kuule.Laps ei pea teadma, et lasteaed on emale – isale teatud probleemide allikaks.Muidu seostub lasteaed  lapse kujutlusvõimes millegi halvaga ja ta otsustab, et seal ei oota teda midagi head.
 • Rühma õpetajad on valmis suhtlema lapsevanematega hommikul kuni kella 8.00, õhtul peale 17.00, muul ajal õpetaja töötab lastega ning ei ole soovitav teda segada.
 • Kui te ei saanud lahendada mingit küsimust rühma õpetajatega, pöörduge lasteaia direktori, õppealajuhataja või meditsiinitöötaja poole.